Çocuğunuzun Dikkat Becerisini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Çocuklarımızın öğrenme heveslerinin olmasını ve başarılı olmalarını, sınıfta sabırlı bir şekilde öğretmenlerini dinlemelerini, zorlu sorunları çözebilme becerilerinin olmasını ve hayallerini peşinden gitmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz.Tüm bunlar için çocuğun dikkatli ve odaklanabilir olması gerekir. Çocuğun ‘dikkatli olması‘nın doğal ve kolay olmasını da istiyoruz.Çocuğunuzun ilk yılları dikkat ve odaklanma becerisini geliştirmek için çok değerli, yazıda bulunan ipuçlarını uygulayarak büyük gelişim kaydedebilirsiniz.

Çocuğunuzun uzun süreli dikkat aralığının olması için:

1. En az eğlence ve uyaran. Bebekler çok kolay alışkanlık kazanırlar. Doğal olarak çevreyi keşfetme istekleri bir yetişkinin/nesnenin onları eğlendirmesine tercih edebilir hale gelebilirler. Sürekli var olan uyaran, yorgun ebeveynlere ve çabuk sıkılan,aşırı uyarılmış bebeklere neden olur.RIE felsefesini oluşturan Magda Gerber‘e göre çocukların doğaları gereği sıkılma duyguları mevcut değildir. Bebekler bedenlerinin hareket edişi, gördükleri, duydukları, kokladıkları şeyler konusunda büyük heyecan duyarlar.Çevrelerinden gelen bu doğal uyaranları deneyimlemek ve özümseme ihtiyacındadırlar.

2. İlk 2 yıl TV veya bilgisayar oyunu yok. İlk yıllarda Tv veya video oyunlarına maruz kalan çocukların gelişimsel gecikemeler yaşadıklarını ve özellikle dikkat sürelerinin,odaklanma beerilerinin gerilediğini gözlemleyebiliyoruz.TV ve oyunlarda aşırı hareket, değişim ve parlak renkler vardır. Ancak gerçek hayattaki hiç bir alanda uyaranlar bu kadar sık ve değişken değildir. TV veya video oyunları oynayan 2 yaş çocukları odaklanma-dikkat becerilerini geliştirme ihtiyacı ve alanı bulmaz

3.Güvenli oyun alanı. Çocuğunuzun uzun sürlerce meşgul olabileceği tehlikelerden arınmış güvenli bir alana ihtiyaç duyar.Çok geniş ve çocuğun keşfetmesinin uygun olmayan nesnelerin olduğu bir ortam çocuğun dikkatinin uyarılar ile bölünmesine neden olacaktır.

4.Sade, yapılandırılmamış oyuncak ve nesneleri tercih edin. Dikkati dağılmamış bebekler bir peçete ve koltuk üzerinde deseni uzun süre inceleyebilir, nesneyi ağzına sokabilir, yere atabilir.Bebek henüz tam olarak idrak edemediği uyaranlar veya pasif bir konumda izledikleri müzikli oyuncaklar için çocuğun odaklanması veya dikkat etmesi gerekemez.Bu nedenle olabildiğince hazır oyuncaklardan uzak durun. Çocuğunuzun dikkat ve öğrenme becerisini arttırabilecek yap bozla, that bloklar, el kuklaları, büyük legolar gibi oyuncaklar seçin.

5. Çocuğunuza seçim fırsatı verin. Çocuklar kendi seçtikleri etkinliğe daha iyi odaklanırlar bu nedenle çocuğunuza oyun alanında oynayabileceği 2-3 oyun seçeneği sunun.

6.Dikkatsizliği desteklemeyin. Yemek sırasında çocuğunuzun bir lokmayı ağzına atması için veya altını değiştirme sırasında fazla hareket etmemesi için bir çizgi film veya oyuncak ile dikkatini dağıtmaya çalışabilirsiniz. Ancak bu durum çocuğunuzu dikkat etmemesi için eğitmeniz demek. Çocuğunuzunla o an neyi yapıyorsanız, her ikinizin de ona odaklanması ilerideki dikkat aralığı ve odaklanma becerisi için çok önemli.

Odaklanma ve dikkat becerileri aynı bir bedenimizdeki bir kas grubu ile gibi uygun çalışmalar ile güçlendirilebilir.Odaklanabilme çok önemli bir güçtür. Uzun süreli dikkat bir çok farklı alandaki başarılar için şart olduğunu unutmayın (spor,akademik, sanat vb).

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96