Hafta Hafta Hamilelik · 21 Ocak 2023

10. Hafta Gebelik Gelişimi

Hafta hafta Gebelikte 10. Haftayı mercek altına alma başlıyoruz bu dönem de artık bebeğiniz bir insan görünümüne kavuşmaya başlamıştır ve embriyo olarak adlandırılırken şimdi o bir fetus olarak adlandırılmaya başladı ancak hala dışarıdan bakıldı zaman gebe olduğunuz belli değil artık gebeliğiniz için en riskli dönemleri geride bırakmış durumdasınız. Az öncede dediğim gibi bebeğiniz artık insan görünümüne gelmiştir bu dönem fetal dönem olarak isimlendirilir yani 10. Haftadan sonraki haftalar, dönemler fetal dönemler diyoruz. Bu dönem de daha önceki haftalar da şikayetçi olduğunuz bulantı ve kusmalarınız azalabilir ama sabah uyandığınız da sabah bulantıları,midenizde yanma,göğüsler de şişkinlik,kabızlık,stres,alınganlık,halsizlik şikayetleriniz olabilir. Ama biraz biraz daha sabırlı olun bütün bunlar bebeğiniz için ve geçici ve normal belirtilerdir.

Gebe kadınların kan hacimlerin de %50 oranın da bir artış gözlemlenir bu sebeple vücudun değişik bölgelerin de el,ayak,bacak gibi yerler de toplar damarlarınız da bir belirginleşme söz konusu olabilir ayrıca diş etleriniz de şişmeler gözlemleyebilirsiniz bununla beraber bebeğinizin ve kendinizin diş eti sağlığı açısından yeteri kadar flor alımı yapmalısınız bunu doktorunuz ele alacaktır dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalayarak bakımını yapın ve çürük dişleriniz var ise bunların da bir diş hekimine tedavilerini yaptırın lütfen.

Karın ile bel kısmınız da genişleme,biraz kilo almanız ve şişkinliğiniz ile bağlantı olan şikayetlerinizi daha rahat giysiler giderek azaltabilirsiniz. Kendinizi son derece rahat hissettirecek düz ayakkabılar giyiniz ve göğüsleriniz için ne bol ne de çok sıkı sütyen giymeyiniz.

Gebelikte 10. Hafta Bebeğiniz

Artık bebeğinizde kıkırdak dokusu gelişimi yerine kemik dokusu gelişimi başlar,uzun kemikler de ilk defa kemikleşme hareketi başlar, bu haftadan sonra artık bebeğiniz fetus olarak adlandırılır.

Fetus bu haftalarda yaklaşık olarak  büyüklüğü baş  popo mesafesi (CRL) 22-25mm civarındadır ve 2-4gr ağırlığı arasındadır.

Göz kapakları yapışık bir konumdadır ve fetusun göz kapakları,iris tabakası gelişmekte.

Fetus artık bir insana benzemeye başlamıştır el ve ayak parmakları ayrımlaşmaya başlamış ve böylelikle ultrasonografi de bir insan biçim de görülmeye başlamıştır evet bebeğiniz hızlı büyüyor ve şekilleniyor.

Embriyonik dönem dediğimiz dönemden ektorderm dediğimiz katman bu haftalarda fetusun derisinin üst kısmını oluşturacak katmana dönmektedir. Bu arada  bir bilgi daha vermek istiyorum rahim bu evrede bir tenis topu boyutuna gelmiştir.

Bebeğimde Neler Oluyor?

Onuncu haftanın sonuna kadar fetal organ sistemlerinin gelişimi hazırlanır ve bebeğin artık daha çok bir insan görünümüne kavuşur. Bakalım neler olacak!

  • El ve ayak parmakları birbirinden ayrılır.
  • İskelet kemikleri ve kıkırdakları oluşur.
  • İnanmayacaksın ama küçücük kollarındaki dirsekler şimdiden çalışır durumdadır.
  • Göz kapakları şekle girer ve gözleri kapalıdır.
  • Dış kulaklar son şekline kavuşmak üzeredir.
  • Diş etlerinin altında dişlerin ilk minik tomurcukları belirmeye başlar. İlk dişini çıkarttığı günler de gelecek sabret!
  • Bu hafta içinde her bir dakikada 250.000 nöron üretilir. Yani beyni artık daha hızlı gelişir.
  • Böbrekleri daha fazla idrar üretir ve eğer bebeğin erkekse, testisleri de testosteron yani erkeklik hormonu üretir.

Hamileliğin 10. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nasıldır?

Bu haftaya kadar değişimler yavaştı. 10 haftalık hamile karnı henüz ortaya çıkmış değildir, hatta hamile olduğun hala belli olmayabilir. Yani henüz hamile kıyafetleri giymeye ihtiyacın yok. Fakat kendini içinde rahat hissettiğin, seni sıkmayan, gününü zorlaştırmayan kıyafetler giymeye özen göster. Vücutta artan kan hacmiyle birlikte kollarında ve bacaklarında şişkinlik hissetmeye başlayabilirsin. Bol su tüketmeye devam et. Hafif tempoda yürüyüşler yapmaya çalış.

Artık bebeğinin sağlığı için yavaş yavaş kilo almaya başlamalısın. Normal kiloda bir kadın hamilelik boyunca toplam 12.5 ila 17.5 arası kilo almalıdır. Kilo alımın, doktoruna hem senin sağlığın hem de bebeğinin sağlığı ile ilgili bilgi verir.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96