Ankara Gezilecek Müzeler

Ankara’da görülmesi gereken yerler Ankara’ya gidecek kişilerin araştırmalarının başında gelir. Başkent’te görülmesi gereken önemli ve tarihi yerlere gezerek verimli bir gezi geçirmek istemeleri bu araştırmanın nedenidir.

Bu yerleri görmeye giden kişiler paylaşımlar yaparak sevdikleri ile Ankara gezilerini paylaşma imkanı elde ederler. Unutamayacakları gezilerini fotoğraflayarak ölümsüz hale getirirler.

İçindekiler Ankara Gezilecek Müzeler

 • Anıtkabir
 • Anadolu Medeniyetler Müzesi
 • Rahmi Koç Müzesi
 • Hacı Bayram Camisi
 • Ankara Kalesi
 • Ankamall
 • Kuğulu Park
 • Atatürk Orman Çiftliği
 • Gordion Antik Kenti
 • Eymir Gölü

Anıtkabir

Ankara denilince ilk akla gelen yerdir. Ulu Önder’in naşının bulunduğu Anıtkabir Ankara’ya gelen kişilerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden ilkidir. 1953 yılında Orhan Arda ve Emin Onat tarafından yapılan Anıtkabir Atatürk’ün kabri dışında çeşitli yapılara ev sahipliği yapar. Anıtkabir’in bulunduğu alan ise 750 bin metrekarelik bir alandır.

Atatürk’ün naaşı dışında Anıtkabir’de bulunan yapılar şunlardır;

 • Zafer Kulesi
 • Aslanlı Yol
 • Barış Parkı
 • 23 Nisan Kulesi
 • Hürriyet Kulesi
 • Tören Meydanı
 • İstiklal Kulesi
 • İsmet İnönü Lahdi
 • Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
 • Zafer Kulesi
 • İnkılap Kulesi
 • Müdafaa i Hukuk Kulesi
 • Misakı Milli Kulesi

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir yıl boyu ziyaret edilebilen bir kompleks yapıdır. Ziyarete gelen kişilerden giriş ücreti alınmaz. Böylelikle kişiler rahatça yapıyı gezme imkanı bulurlar.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’ya gidenler tarafından görülmesi gereken yerler arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi bulunur. Müze, Ulus semti sınırları içerisinde yer alan Mahmutpaşa ve Kurşunlu Han binalarında hizmet verir.

1921 yılında açılmış olan müzede Hitit, Frig, Asur, Yunan, Bizans ve Osmanlı döneminden kalma eserler sergilenir. Ayrıca müzede Tunç Çağı, Paleolitik Çağı, Kalkolitik Çağ ve Kaba Taş Çağı’na ait eserler vardır. Müzenin geniş bir bahçesi vardır ve ziyareti gerçekleştiren kişiler bahçede vakit geçirme imkanına da sahiptir.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, Ankara’da görülmesi gereken müzelerden biridir. 2005 yılında açılan bu müze Ankara Kalesi’nin girişinde yer alır. Bu müzeyi diğer müzelerden ayıran en önemli özellik ise sanayi müzesi olmasıdır. Bu alanda tek müze olan Rahmi Koç Müzesi’nde sanayi temalı onlarca koleksiyon vardır. Bu koleksiyonlar arasında havacılık, raylı ulaşım, denizcilik ve kara yolu ulaşımı koleksiyonları bulunur.

Müzede koleksiyon bölümleri dışında Ali Rıza Eczanesi ve Vehbi Koç Dükkanı ilgi gören bölümlerdendir.

Hacı Bayram Camisi

Ankara’nın gezilmesi gereken tarihi mekanlarından arasında şehrin simgelerinden olan Hacı Bayram Camisi’dir. Altındağ ilçesinde bulunan görkemli cami 1429 yılında yapılmıştır. Günümüze kadar gelmeyi başaran cami kandil ve bayram günlerinde yüzlerce Müslüman’ı ağırlar. Ayrıca cami avlusunda bulunan Hacı Bayramı Veli Türbesi camiye gelen kişilerce ziyaret edilir.

Osmanlı mimarisinin özelliklerine uygun şekilde yapılan camide taş, tuğla ve kiremit gibi malzemeler kullanılmıştır. Cami 2011 yılında restore edilerek ibadete açılmıştır. Caminin yıl boyu ziyaret edilmesi mümkündür.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi şehre yukarıdan bakmak isteyenlerin gezebileceği yerlerdendir. Altındağ’da bulunan kalenin yapılış tarihi ise M.Ö 2.yy’dır. Kalenin Galatlar tarafından yapıldığını gösteren kanıtlar vardır. Kale Galatlar dışında Selçuk, Bizans, Roma ve Osmanlı İmparatorlukları tarafından güvenlik amacıyla kullanılmıştır.

Ankara Kalesi 42 kuleden oluşur ve bu kulelerin yükseklikleri 110 metre yüksekliğe sahiptir. Toplamda 42 kulesi bulunan kalenin iç odaları halk tarafından ziyaret edilebilecek durumdadır. Kalenin yüksek tepe üzerinde olması sebebiyle Ankara manzarasının fotoğraflanması mümkündür.

Ankamall

Ankamall Ankara’nın en popüler alışveriş merkezidir. 1999 yılında açılmış olan alışveriş merkezi 2006 yılında Ankamall ismini almıştır. Alışveriş yapmak isteyen kişilerin hafta boyu ziyaret ettikleri merkez çok sayıda dükkan, mağaza, kafe, eğlence merkezi ve restorana ev sahipliği yapar.

Ailecek vakit geçirmek ve alışveriş yapmak isteyenlerin tercih ettiği Ankamall Yenimahalle ilçesindedir. Toplu taşıma araçları ve özel araçlarla ulaşım mümkündür.

Kuğulu Park

Ankara ziyaretine gelenlerin gezmesi gereken bir yerde Kuğulu Park’tır. İsmini parkta bulunan kuğulardan almış olan park Çankaya ilçesinde bulunur. 1958 yılında yapılmış olan park hafta sonu tatillerini çocuklarıyla geçirmek isteyen kişilerin uğrak yerlerinden biridir. Parkta kuğular, ağaçlar ve bitkilerle iç içe zaman geçirmek mümkündür.

Kuğulu Park Ankara’nın ünlü Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bulunur. Bu sebeple alışveriş için caddeye gelen kişilerin sıklıkla dinlenmek için tercih ettiği yerler arasında bulunur.

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın en önemli yapılarından biri Atatürk Orman Çiftliği’dir. Bu çiftlik 1925 yılında Atatürk’e tahsis edilmiş bir araziye yapılmıştır. 52 bin dekarlık çiftlikte müze odası, Atatürk evi, oyun parkı, hayvanat bahçesi, yürüyüş parkuru, yüzme havuzu ve konaklama tesisi gibi yapılar vardır.

1992 yılında doğal sit alanı ilan edilen Atatürk Orman Çiftliği’nde yüzlerce bitki örtüsü ve onlarca hayvan türünü görmek mümkündür. Ayrıca çiftlikte satışa sunulan organik ürünler satın alınabilmektedir. Ücretsiz girilebilen çiftlik Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bulunur.

Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti, Ankara’da gezilebilecek tarihi kentlerin başında gelir. Ankara Polatlı sınırlarında bulunan antik kent Frig Uygarlığı’nın başkentidir. Bu nedenle Frig uygarlığına ait kalıntılara sahiptir ve buraları gezmek mümkündür.

Gordion Antik Kenti’ne gelen kişilerin gezebilecekleri yerler şunlardır; Tümülüs mezarlar, Saray Bölgesi, Kayabaşı Mozaiği, Çakıl Taşı Mozaiği, Galat Mezarı ve ahşap yapılardır. Antik kentte yapılan kazı çalışmalarında bulunan eserler ise Gordion Müzesi’nde sergilenir. Müzede antik kentte bulunur ve ziyaret etmek isteyenler ..

Eymir Gölü

Ankara’nın doğal güzelliklerine görmek isteyen kişilerin ziyaretlerinde Eymir Gölü’nü atlamamaları gerekir. Yeşillik ve maviliğin birleştiği göl eşsiz bir manzara sunar. Ayrıca doğada kaliteli zaman geçirme imkanı sunar. Göle gelen kişileri yürüyüş yapması, bisiklet binmesi, piknik yapması ve göl üzerinde kanoyla gezinti yapması mümkündür.

Eymir Gölü Odtü’ye tahsis edilmiş olan arazi içerisinde bulunur. Gölü görmek isteyenler üniversiteden giriş yaparak gezerler. Gölü yakından görmek isteyenlerden herhangi ücret alınmaz. Böylelikle kolayca giriş yapılıp vakit geçirilir.

Ankara Gezilecek Müzeler

Ankara Gezilecek Müzeler

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96