Anne-Baba Eğitimi / Pedagog · 5 Ocak 2023

Çocuğunuzla Kaliteli Bir Zaman Geçirin

Çocuk eğitiminde yapılan en büyük yanlışlardan biri çocuğu kendimiz gibi yetişkin görmektir.Onunla geçireceğiniz özel zamanın en iyi sonucu vermesi için şu noktalara dikkat etmeniz gerekir:

Baş başa geçireceğiniz bu süreye çocuğunuzun da anlayacağı bir isim verin. Örneğin “eğlence zamanı” , ” oyun saati” ya da “anne/baba-çocuk zamanı” gibi…

Bu süreyi çocuğunuza herhangi bir şarta bağlı olmaksızın her gün ayırın.

Asla başka bir zamanda yaptığı bir hatayı cezalandırmak amacıyla özel zamanınızı iptal etmeyin.

Özel zamanınız için tutarlı olarak uygulayabileceğiniz kısa bir süre saptayın (örneğin 15-20 dakika).

Bu süreyi size uygun herhangi bir zamanda uygulayabilirsiniz. Ancak çocuğun önceden bilip, bekleyebileceği belirli zamanlarda uygulanması daha faydalıdır.

Her bir ebeveyn, ailedeki her bir çocukla ayrı ayrı olarak özel zaman geçirmelidir.

Bu süreyi çocuğun istediği bir şeyi yaparak (elbette kitap okumak, resim yapmak, elim sende ya da saklambaç oynamak gibi sizin için kabul edilebilir faaliyetlerden biri olmak üzere) geçirmelisiniz.
Bu süreyi televizyon izleyerek ya da başka pasif faaliyetlerle geçirmemelisiniz.

Özel zamanınızın telefon ya da başka işlerle kesintiye uğramamasını sağlamalısınız.

Süreyi uzatmadan ya da kısaltmadan, her seferinde tam zamanında sona erdirmelisiniz.

Süreyi başka bir zamana ertelememeli ya da başka bir günün süresini uzatmak suretiyle eksik süreleri telafi etmemelisiniz.

Gün içerisinde oyun oynayarak ya da başka faaliyetler yaparak birlikte geçirdiğiniz başka zamanları farklı kuralların geçerli olduğu özel zamanınızdan ayrı tutmalısınız. Özel zamanınız haricinde birlikte olduğunuz diğer zamanları özel zamanınızdan düşmemeli ya da özel zamanınızın yerine saymamalısınız.

Çocuğunuzun özel zamana katılmayı reddetmesi durumunda, katılımını sağlamak ve isteğinizin içtenliğini göstermek üzere bu teklifinizi tekrar tekrar dile getirin.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96