Pedagog · 17 Şubat 2023

Oyun ve Oyuncağa Dair Faydalı Bilgiler

Oyun, çocuğu anlama ve tanıma konusunda bize çok fazla bilgi sunar.  Aileler tarafından çok fazla önemsenmeyip, oyun oynadığını düşünülen çocuk aslında gelişimi için yemek yeme kadar faydalı bir işe imza atıyordur. Hele bir de bu oyuna siz de katılırsanız artıları saymakla bitmez. Oyun çocuk için gerçek bir ihtiyaçtır ve onun bedensel, psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Çocuğunuzu oyunla çözümleyebilirsiniz.

Oyun ve Oyuncağa Dair Faydalı Bilgiler

Anne-Babalar Çocuğun Oyunlarında Kendilerini Görebilir

Oyunlar, çocuğun gelişimi, duyguların aktarımı, erişkinleri nasıl gördüklerinin ve algıladıklarının anlatımı için çok önemlidir.  Örneğin; bir çocuğun oyunda bebeğini okula bırakırken söylediği cümleler ile annesinin onu bırakırken ki yaklaşım biçimiyle genellikle aynıdır.

Oyun Oynayan Çocuk Sağlıklı Çocuktur

Okul öncesinde çocuğun en önemli ve yararlı işi oyun oynamaktır. Hatta oyun oynamayan veya az oynayan çocuğun ruhsal dengesinden ve ruh sağlığı gelişiminden şüphe edilir.

Çocuk, Oyunla Duygu Dünyasını Yansıtır

Çocuk, oyun yoluyla birikmiş enerjisini toplumsal açıdan kabul edilen bir yolla boşaltma olanağı bulur. Kardeşine kızdığı için oynadığı bebeği onun yerine koyar ve uzun bir tatile gönderebilir. İçinde biriken, söyleyemediği şeyleri oyun yoluyla dile getirebilir. İsteklerini ya da kaygılarını görebilirsiniz.

Çocuk, Oyunla Zorlu Duygularla Baş Eder

Çocuk kendine huzursuzluk veren hisleri ve arzularını, çok kere onlardan haberdar olmaksızın bastırır. Oyunla bebeğini duvara fırlatır böylece kardeşine vereceği zararı azaltır, kıskançlık duygusunu hafifletir.

Oyun Oynarken Hayal Dünyasına Girmek Önemlidir

Oyun sırasında çocuğu gözlemlerseniz onu daha iyi anlayabilir, daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Ancak çocuklar, onlarla oyun oynamak için az ya da çok istekli olduğunuzu gayet iyi çözerler. O nedenle kafanız meşgulken oyun oynamaya oturmayın.

Oyun İçin Alan Yaratılmalıdır

Çocuk bir oyun yerine sahip olmalıdır. İlk zamanlar yattığı oda, oyun odası biçiminde düzenlenebilir. Evin bir köşesini oyun alanına çevirmek, ona pahalı oyuncaklar almaktan daha kıymetlidir.

Oyuncağın Fazlası Doyumsuzluk Yaratır

Çocukları gereğinden fazla oyuncakla buluşturmak doğru değildir. Ailelerin zaman ayıramadıkları için vicdan azabını hafifletmek, büyükanne ve büyükbabaların sevgilerinin sonsuz olduğunu göstermek için bu yola başvuruyorlar. Oysa böyle yapmanın pek çok zararı var. Çocuklar bir oyuncakla bağ kuramadan diğerine geçiyor. Alışveriş merkezlerinde oyuncak diye kıyametleri koparan çocuklarla karşılaşıyoruz. Evde aynısı olmasına rağmen anne-babalar yine de alıyor. Oysa bu durum çocuğun çabuk sıkılmasına ve giderek doyumsuz olmasına neden oluyor. Evde biriken oyuncakların bir kısmını kaldırıp, zaman geçince diğerleri ile değiştirmek suretiyle geri çıkartmak oldukça faydalı bir yöntemdir.

Gerçekle Hayal Arasına Bir Köprü Koyulmalıdır

Gerçek dünyadan oyundaki hayal elemine geçiş hemen olurken, oyundan gerçek dünyaya geçmek hemen olmayabilir. Bu bilgiyi göz önünde bulundurmanız iletişiminizi de kolaylaştırır. Çünkü, anne-babalar genellikle çocuğun oyundan kalkıp hemen yemeğe gelmesini, oyunu bırakıp uykuya hazırlanmasını ister. Fakat bu genellikle ilk söylemde olmaz ve mızmızlanmalarla devam eder. O yüzden çocuğunuz oyun oynarken bitirmesi için süre tanıyın ve bunun hakkında bilgi verin. “5 dakika sonra oyun bitiyor” , “Son oyun, yemek vakti geldi.”, “Toplanma zamanı…”

Oyunun Tedavi Edici Yanı Olduğunu Unutmayın

Çocukla yaşanan pek çok can sıkıcı durum, oyun yoluyla o kadar kolaylıkla çözüme kavuşmaktadır ki… Tabi can sıkan durum özellikle sizden kaynaklanıyorsa, çocuğunuzla oyuna ayırdığınız bir 15 dakika ile her şey düzelmeye başlar. Hastasınız ve doktor size sabah akşam içmeniz gereken bir ilaç yazdı. Bir süre sonra iyileşmeye başlarsınız. İşte oyunun da böyle bir ilaç etkisi vardır.  Bu düzenli olarak yapıldığında etkisini göstermeye başlamaktadır. Çünkü çocuklar her gün düzenli olarak ebeveynden belli bir ilgi görecekleri konusunda emin olurlarsa, ilgi çekmelerini sağlayacak uygunsuz davranışlar yapmak zorunda kalmamaktadırlar. Bunu uygulayan pek çok ebeveyn, hem çocuğunun olumsuz davranışlarının düzeldiğini hem de kendilerine daha fazla zaman ayırabildiklerini belirtiyor. Eğer oyun oynamayı bir düzene koymazsanız, çocuğunuz her dakika paçanızı çekiştirerek oyun isteyecek ya da sizden ilgi göremediği için olumsuz davranışlara yönelebilir.

Pahalı Oyuncak En İyi Oyuncak Değildir

Çocuk için en iyi oyuncak yaşına uygun, uzun süre dikkatini çeken, onunla tekrar tekrar oynamak istediği ve her seferinde daha çok zevk veren oyuncaktır. Bir çocuğun böyle zevkle oynadığı oyuncak, ona en büyük öğrenme deneyimini kazandıracaktır.  Onun yaratıcılığını harekete geçirecek, onun gerçek dünyadan kopartacak oyuncaklar onun için eğitici olacaktır. Evdeki çatal, kaşıkla bazen pahalı bir oyuncaktan daha fazla vakit geçirebilir. Bir oyuncak ne kadar basit olursa hayal gücü, yaratıcılık o kadar çok açığa çıkar.

Yaş Aralıklarına Dikkat Edilmelidir

Çocuklar genellikle daha iyi öğretmesi için yaşının biraz daha üzerinde oyuncaklarla buluşturulmaktadır. Aileler bunu çocuklarının zeka gelişimi için de önemsiyorlar. Yaşının çok üzerinde puzzle yapması onları mutlu ediyor. Fakat bunun ilerisi için bir takım sakıncaları vardır. Oyuncaklarda

yaş aralıkları çocuğun ilgi, beceri ve dikkati göz önünde bulundurularak yazılır. Bunu önemsemeden seçilen oyuncakla, çocuğun dikkatine fazlaca yükleme yapılmış oluyor. Çocukların okul öncesinde gelişimi normal seyrettiğinde, yaşlarına göre dikkatlerini toplayabildikleri belli bir süre vardır. Bu tür oyuncaklarla bu süreler aşılmakta, çocuk dikkatini fazlaca topladığından ilkokul döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde bu durumun sık olmasının bir sebebi de budur. Eğer oyuncak çocuğun yaşının üzerinde ise nasıl oynayacağını bilemediği için sıkılacak, beceremediğini düşünerek ilgisini çekmeyecektir. Bu oyuncaklarla gelecekte sahip olması gereken seçenekleri tüketecektir. Eğer yaşına göre basit kalırsa da gelişimine katkı sağlamayacaktır.

Cinsiyete Göre Oyuncak Seçmek Yanlıştır

Genellikle oyuncak seçerken kızlara bebek ve evcilik oyuncaklarını, erkekler için ise araba almaya yöneliyoruz. Gelişimleri gereği bu normal bir yaklaşımdır. Annesinden bebek isteyen ya da evcilik oyuncakları ile arabalara nazaran daha fazla vakit geçiren bir erkek çocuğu olabiliyor.

Okul öncesindeki çocuklar, ilgileri doğrultusunda bazı oyuncaklara daha çok yönelir. Oyuncaklara yasak koymak, cinsiyete göre sınırlandırma yapmak doğru değildir. Çünkü bu dönemde ne kadar bol uyaranla karşılaşırlarsa gelişimlerine katkı sağlanır. Kızların arabalardan, erkekler bebeklerden çok şey öğrenecektir. Oyuncakları cinsiyetine göre ayırarak, çocuğunuzun bazı deneyimleri kaçırmasına neden olursunuz.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96