Çocuk Psikolojisi / Pedagog · 17 Şubat 2023

Bebekler ve Çocuklarda Ayrılık Korkusu Nedir?

Anne ve babasını gün içinde yeterli süre göremeyen veya bir süre ayrı kalan bebekler ve küçük çocuklar ayrılık anksiyetesi oluşabiliyor.

Çocuklarda uyku sorunu ebeveynlerin hem ruhsal hem de fiziksel olarak zor zamanlar geçirmesine neden oluyor. Özellikle çocuklarına yeterli vakti ayıramayan ailelerin çocuklarında uyku sorunu olabiliyor. Anne ve babasını gün içinde yeterli süre göremeyen veya bir süre ayrı kalan bebekler ve küçük çocuklar ayrılık anksiyetesi nedeniyle uyku sorunları yaşayabilir.

Ebeveynlerin neredeyse tamamı çocuğunun uyku düzeni ile ilgili sorunlu bir dönem geçirse de bazı durumlarda uyku sorunu hem çocuk hem de aile için kâbusa dönüşebiliyor.

Prematürite, zor mizaçlı olanlar (uyumsuzlar) ve gece beslenmeleri gibi faktörler bebeklerde ve çocuklarda uyku sorunlarına yol açabilir. Ancak reflü, kulak enfeksiyonu, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve diş çıkarma gibi nedenler mutlaka çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Bir bebek uyumadan önce sallanmışsa veya bakım yapılıp emzirilmişse gece uyandığında da aynı davranışın tekrarlanmasını bekler ve yapılmadığında huzursuz olur. Özellikle anne ve babasını gün içinde yeterli süre göremeyen veya herhangi bir nedenden dolayı bir süre anne babadan ayrı kalan bebekler ve küçük çocuklar ayrılık anksiyetesi nedeniyle uyku sorunları yaşayabilir.

6 aydan önce odasında yatmaya alıştırın

Bebeklerin uyku alışkanlıklarının geliştirilmesinde oda düzeninin de çok önemli bir rolü vardır. Doğumdan itibaren ilk aylarda sık beslenen ve anne sütü alan bebeklerin anne ile aynı odada izlenebilir. Bebek 3 aydan sonra kendi odasına alınmalı 6. aydan önce odasında yatmaya alıştırılmalıdır. Bundan sonraki dönemde gerek bebeğin gerek annenin bağlanması sonucu bu durum zorlaşmaktadır.

Uyku hijyeni için ortam önemli

Kaliteli bir uyku için uyku hijyeninin yani çocukların uyuduğu ortamın önemine dikkat edilmelidir. Uyku hijyeni için çocuk odası karanlık ve sakin olmalıdır. Karanlık bazı çocuklar için korkutucu olabildiği için düşük seviyede gece lambaları da kullanılabilir. Uyarıcı olmaması açısından parlak renkli objeler yatak çevresinde olmamalı, sevdiği tek bir oyuncak olmasına izin verilmelidir. Oda sıcaklığı da rahat bir uyku uyuması için uygun olmalıdır.

Yanınızda yatmasına izin vermeyin

Çocukların anne-baba yanında uyumak ya da uyandıklarında yanlarına gelmek isterler. Bu durumda çocuğun kendi odasında uyuması için yatakta ilgilenebileceği obje ya da oyuncakların kullanılabilir. Birlikte uyku öncesi odasında sakin vakit geçirmenin odasında uyuma alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olacaktır. Çocuğun başka bir sorununu çözmek için anne ve baba yanında yatmasına izin verilmesi geçici bir çözüm olabilir ancak uyku sorunlarına da yol açabileceği unutulmamalıdır.

Uykusunu yeterince almayan çocuğu ne gibi problemler bekler?

Çocuklarda yetersiz uykunun ruh durumu, davranış ve öğrenmeye olumsuz etkileri vardır. Uykusuzluğun dikkatsizlik, uyarılabilirliğin artması, öğrenme güçlüğü, sinirlilik hali yapabilir. Yeterli uyumamanın beslenme sorunlarına da neden olabilir. Yeme davranışı da etkilenir. Ayrıca ebeveynler de yeterli uyku uyumadıkları için gün boyu uykulu olma, yorgunluk ve ruh durumunda bozulmalar olabilir.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96