Öğrenme Güçlüğü / Pedagog · 28 Ocak 2023

Öğrenme Güçlüğünde Neler Yapılmalı

Öğrenme zorluğu çoğu zaman cesaret kırıcıdır. Bu çocukların destek ve sabırla kendilerine yardımcı olacak büyüklere ihtiyaçları vardır.

Sizin yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

1. Çocuğunuzun farklı öğrendiğini anlayın ve olduğu gibi kabul edin: Çocuğunuzun hangi alanda öğrenme zorluklarının olduğunu anlayarak bunların onu okulda ve okul dışında nasıl etkilediğini öğrenin. Konuyla ilgili araştırıp sorarak daha çok bilgi edinin ve çocuğun zorluklarını anlayın.

2. Çocuğunuzun öğrenme zorluklarını anlamasında ve kabul etmesinde ona yardımcı olun: Çocuğunuzun öğrenme zorluklarını anlamasını sağlayarak ona bununla nasıl baş edebileceği konusunda yardımcı olabilirsiniz. Çocuklar kendilerindeki öğrenme zorluklarını anlayamayabilir ve bu da onların okul ve okul dışındaki hayatlarını olumsuz yönde etkiler. 

3. Çocuklarınızın kabiliyet ve yeteneklerini keşfedin: Çocukların yeteneklerini ve becerilerini geliştirecek faaliyetlere katılmalarını sağlayın. Kabiliyet ve yeteneklerini övün. Çocuklar, anne baba ve öğretmenlerinin kendilerine güvendiklerini ve inandıklarını gördükçe özgüvenleri artar.

4. Çocuğunuzun öğrenme zorlukları için yardım alın: Anne ve babalar için özellikle öğrenme zorluğu olan çocuklarıyla sabırla çalışmaları oldukça zordur. Çocuğunuz için özel eğitimde deneyimi olan öğretmen bulabilirsiniz çünkü onlar çocuğunuzla nasıl çalışacaklarını bilirler.

5. Çocuğunuzu ilgi alanları (hobi) geliştirmeleri için teşvik edin: Çocuğunuzun kendisine hobi olarak edineceği özel ilgi alanları geliştirmesine yardımcı olun. (Örneğin, kart ya da pul koleksiyonları, spor, fotoğraf çekme, resim yapma vs gibi)

6. Çocuklara ders çalışma ya da ödevlerini yapma yolları öğretin: Bir projeyi en kolay yoluyla nasıl yapabileceği konusunda yardımcı olun. Eğer çocuk büyük bir projeyi küçük bölümlere ayırarak çalışmayı öğrenirse ödevin büyüklüğünden gözü korkmaz ve projeyi tamamlayabilir. Her zaman çocuğunuzun öğretmeniyle irtibat halinde olun ve onunla çocuğunuzun zorluklarında yardımcı olacak yeni yollar hakkında konuşun. Örneğin çocuğun okuma zorluğu varsa, sınıfta bir arkadaşının ona okumasını isteyebilirsiniz.

 

Ebeveynlere Ödev Konusunda Öneriler

Öğrenme zorluğu olan çocuklarla ödev daha da zor bir hal alır. Ebeveynler çocukların ödevden nefret etmesini istemezler. Anne babalara bazı ipuçları:
1. Çocukların ödevleriyle her zaman yakından ilgilenin ve her gün, o gün için verilen ödevlerin ne olduğunu sorun.

2. Organize olmayı öğretin ve mümkünse her gün verilen ödevlerini yazacağı bir gündem taşımasını sağlayın.

3. Okumasını teşvik etmek için çocuğunuza örnek olun. Her gün gazete, kitap ya da dergi okuyan anne ve babaların çocukları da okumaya yönelirler. Çocuğunuzla birlikte okumak için her gün 15-20 dakikanızı ayırın.

4. Ödevlerde ona yardımcı olmak için çocuğunuza günlük program hazırlayın.

5. Ödevini rahat yapabilmesi için çocuğunuza belli bir yer ayarlayın (masa, ışık, sessiz ve rahat bir yer)

6. Ders çalışma sırasında onun dikkatini dağıtacak şeyleri ortadan kaldırın.

7. Ödevini ya da çalışmasını bitirdiği zaman yaptığı işle ilgili onu övün. Övgü ve taktir çocuğun özgüvenini artıracaktır.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96