Ergenlik Dönemi / Pedagog · 21 Ocak 2023

Öfkeli Ergenle Başetme ve İletişim

Ergenlik çağı dönemi tüm aileler için çeşitlenen nedenlerle bir kabusa dönüşmektedir. Ergenlik dönemi çıkmazların, çelişkilerin, sınır aşımlarının, tartışmaların en çok yaşandığı dönemdir. Bu dönemin dünyası apayrıdır. Ergen kendi kurallarını kendi koyan, kendini herzaman haklı ve fazlaca bağımsız hisseden, duygularını sınır aşımlarıyla yaşayan ve özellikle de ailesinin kendisini anlamadığını düşünen ve kendini aileye genelde kapattığı bir süreçtir. Bu gelişim evresinde aileye meydan okumak özellikle karşı gelmek varoluşlarını besler; ben varım ve özgürüm kimse bana müdahale edemez deme tarzı, aile ile sürekli tartışmalar öfke nöbetleri şeklindedir.

Evde ki sorunlar olumsuz çevre ile desteklendiğinde genellikle işler madde bağımlılıklarına, evden kaçmalara, patolojilere kadar gitmektedir. Kısacası uçların dönemidir bu dönem bu yüzden de oldukça hassastır, çünkü tehlikelidir.

Ergenin dünyasına girmek sabır ve anlayış ister. Taleplerine direkt karşı çıkan ebeveyn tutumları, baskıcı ya da şiddetli davranışlar ergenleri evlerinden iyice uzaklaştırır. Ev adeta bir güç savaşları serisi haline gelir böylece ergenin gizleme, yalan söyleme davranışları da gelişebilir. Ailesinin karşı çıktığı her şey artık ona daha yakın ve keyif verici gelmeye başlar. Zıtlıkların ve abartıların döneminde ailelerin işleri iyice zorlaşmaktadır.

Bu dönemde huzurlu bir ev ortamı için öncelikle, bolca ergeni dinlemek gerekir. Karşı çıkacağınız görüşleri bile öncelikle ifade vermeden dinlemek en büyük kazançlardandır. Ergene onu anladığınızı böyle düşünmesinin normal olduğunu, kendiniz o yaşta iken neler düşündüğünüzü anlatarak süreci rahatlatmak mümkündür. Özellikle ben dili kullanarak kendinizi ifade etmek, ergenin düşüncelerine saygı duyduğunuzu ve sizde yarattığı duygularda ötürü ona karşı geldiğinizi anlatmanın bir başka yoludur. Bu dönemde çok baskıcı olmayarak özellikle arkadaş çevresini tanımanın çok büyük önemi vardır.

Özellikle her dönemde olmakla beraber bu dönemde de ergeni başkalarıyla kıyaslamamak gerekir. Birlikte zaman geçirme ise altın değerindedir. Çocuklarınızın duygu düşünceleri bazen sizi rahatsız etse de ifade etmelerine engel olmayın. Özellikle cevap şeklinizin olumlu cümle ile başlaması önem arz etmektedir. Öfke sorunlarında özellikle nefes ve kas gevşeme egzersizleri de işe yaramaktadır. Çatışmaların sonlanmadığı evlerde psikolojik destek almaktan çekinilmemelidir.

Ergenin zorlu dünyasından kendinizin de başka zaman diliminin koşullarında geçtiğini unutmayarak, daha ılımlı ve anlayışlı tavırlar işleri kolaylaştıracaktır.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96