Ay Ay Bebek Gelişimi · 20 Şubat 2023

25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi

Fiziksel-zihinsel-duygusal  gelişim

Sıçrayabilir,  topu başının üstünden fırlatabilir, düğmeleri çözebilir. Kalemi büyüklere benzer şekilde tutar . Ellerini yıkama, Çıt-çıt açma ve kapatma, Fermuar açma-kapama başlar. Ev işlerinde annesine yardımcı olmaktan hoşlanır, ev işlerini taklit  başlar(bezle silme, toz alma) .

Masa-Sandalye(plastik) taşıma. Halıyı rulo yapma. Bez peçete katlamasını ve peçete kullanmasını öğretin. Renkleri ayırt etmeye başlar, renkli, desenli ve ilgi çekici peçeteleri yanında kullanarak özendirin ve öğretin. Kaşıkla bir kaptan diğer kaba kuru baklagil, vs. koyma. Bu yaşlarda almanız gereken oyuncaklar özellikle Lelar, küpler değişik boyutlarda kesilmiş tahtalar olabilir. Kendisi tuvalete gidebilir Çoğul geçmiş zaman kullanır, ben zamirini genellikle doğru kullanır, adını ve soyadını söyleyebilir. Sorulduğunda vücudun 10 kısmını gösterir. Kavramları göstermeye başlar. (Büyük-küçük seçenekler içinden büyük olanı gösterir).  Çocuğunuza öğretirseniz eğer; Le’dan değişik şekiller yapmaya başlar.  4–5 parçalık puzzle’ları yapar (öğrendikçe sayı artabilir). Ama henüz dikkati kısadır. Paralel oyun dönemidir. (hayali oyun-dramatize oyun başlar). Ama tek oynamayı tercih eder. Genital organları ile ilgilenmeye başlar, sakın kızmayın.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene: Genel fizik muayene, gelişim
Öneriler: Gündüz  dahil  anne  sütü 2 yaş  dolumunda mutlaka kesilmeli. Çocuk hazırsa  gündüz  tuvalet  eğitimine  başlanabilir. Florlu çocuk  macunuyla diş  fırçalama
Dikkat:   Bu  yaşa  kadar  yapılmamışsa  7 yaşına  kadar  sünnet  önerilmez

Aşıları : Eğer  tamamlandıysa yok.  Hepatit A 1. dozu 18 ayda  yapıldıysa 2  yaşta  2.  dozu yapılır.Bazı  doktorlar  Meningokok  aşısını  2  yaş  sonrası  tek  doz  önerebilir.

25 AYLIK BEBEK

Her çocuk farklı olup belli aşamalara kendi yaşlarındaki çocuklara göre daha erken veya daha geç ulaşabilirler. Onun kendine özgü bir gelişim yolu olduğunu hatırlamanız gerek. Dolayısı ile bu tarihler değişebileceği için bu ayları çocuğunuzun gelişimini ölçmek için kullanmayın, bir tereddütünüz varsa doktorunuza danışın.

Gerçek Yürüme

Motor becerilerini geliştirdikçe artık çocuğunuz yürüyüp zıplayabilir, hatta koşabilir. Bundan sonra her ay bu becerileri biraz daha iyi hale gelecektir. Sıçramakta, top atmakta, yardım edilmeden dişlerini fırçalamakta ve ellerini yıkamakta daha becerili olacaktır. Dolayısı ile yardımınız olmadan kendi kendine bakabilmeyi öğrenecektir. Çocuğunuz aynı zamanda küpleri üst  üste dizerek kuleler yapabilir, yaptığı  kuleleri yıkabilir, ayakkabılarını çıkarabilir, kitap sayfalarını çevirebilir ve bir kupayı tek elle tutabilir.

Gerçek Konuşma

Çocuğunuz artık iki kelimeden oluşan basit cümleler kurmaya başlamış olabilir ve “Ayakkabılarını al ve annene getir de birlikte giyelim.” Gibi iki aşamalı talimatları yerine getirebilir. Şimdilerde belki de söylediklerinin yarısını anlıyorsunuzdur fakat 4 yaşına gelene kadar da tamamını anlamayı ümit etmeyin. Çocuklar sıklıkla zamirleri karıştırabilir – dolayısı ile “top getir” veya “bebek at” gibi zamirleri hiç kullanmadığı cümleciklere sıkça rastlarsınız.

Şekil Değiştirme

Çocuğunuz ikinci yaş gününden sonra sürekli incelmeye devam edecektir. Kafa, kol ve bacaklar gibi vücuda bağlı parçalardan daha yavaş büyüyecek, gövde uzayacaktır; zamanla da vücut oranları daha ziyade bir yetişkine benzeyecektir. Dolayısı ile üzülmeyin, bunun beslenme ile bir alakası yoktur. Bu oluşacak temel bir değişikliktir.

Hiddetler

Çocuğunuzdan her zaman mükemmel davranışlar bekleyemezsiniz. Çocuğunuza  belli  durumlarda  farklı tavırlar  almak  yerine, konuşmayı deneyin, daha iyi sonuç  alacağınızı göreceksiniz. – ve bir şeyi doğru bir şekilde yaptığında onu övmeyi ihmal etmeyin-. Bu yaşlardaki  çocuğunuz çok meraklı olacak ve bir çok soru soracaktır. Sabırlı olun. Çocuğunuzun kuralların sebebini anlamasına yardım etmeniz onun onlara uymasını kolaylaştıracaktır. Koyduğunuz kurallarda açık ve tutarlı tutun, zaman zaman göz ardı edilmesine fırsat vermeyin.

Daha Az Uykuya İhtiyacı Olacak

2 ile 3 yaş arasında çocukların gecede 9 ile 13 saat arasında uykuya ihtiyacı vardır. Çoğu çocuk aynı zamanda öğleden sonra erken saatlerde gündüz uykusuna dalar, bazıları ise gündüz uykusunu tamamen bırakır. Bu yaşta tam anlamı ile doğru bir uyku saati yoktur. Çocuğunuzun dinlenebilmiş  ve  zinde olabilmesi için ne kadar ihtiyacı varsa o kadar uyumasına müsaade edin.

 

26 AYLIK BEBEK

Yoğun Konsantrasyon

Her  geçen  gün çocuğunuzun dikkat süresi biraz dahauzamaktadır ve öyle ki bazen oyuna öyle dalacaktır ki sizin araya girmenizi bile istemeyecektir. “Küplerle beş dakika daha oynayabilirsin, ondan sonra yemek yiyeceğiz.” Gibi onu önceden uyararak geçişi kolaylaştırabilirsiniz. Zaman konusunda mümkün olduğunca esnek davranmaya çalışın.

Sınıflandırma

İki yaşında çocuğunuz zihninde imajlar canlandırabilir, katerileri organize edebilir ve eşyaları düzene sokabilir. Sıralamak için çok zaman harcayacak ve bir sayfadaki tüm kedileri ve balonları işaretleyecektir. Fakat “güzel” ve “ağır” gibi şeyleri işaretleyemez çünkü bunlar soyut kavramlardır. Çocuğunuzun hafızasının gelişmekte olduğunu ve kavramları daha yeni yeni anlamaya başladığını unutmayın.

Bitmeyen Enerji

İkinci ile üçüncü doğum günleri arasında çoğu çocuğun çok fazla enerjisi vardır. Eğer  ortam  müsaitse çocuğunuza her gün dışarıda koşma fırsatı verin. Hareket onun güç ve koordinasyon kazanmasını sağlar.

Sorular ve Daha Çok Sorular

Çocuk “niye” sorusunu birkaç sebepten sorar. Bazen bir açıklama istemektedir, bazen de ilgisini belirtmek için başka bir kelime bulamaz, fakat bazı zamanlar uzun bir cevap alan bir soru bulmak tatmin eder. Onun sorularına cevap verin ve sabırlı olun. Onun bir “niye” sorusunu sizin bir “niye” cevabınızla yanıtlayabilirsiniz. “Niye kedi kaçtı zannediyorsun?  kapı  açık  kalmış  da  ondan.” gibi. Bu şekilde aradığı cevabı da vermiş olursunuz.

Aşağıdaki videolarda Uzm. Ped. Emine Eraslan, “Yaramaz Çocuk – Hiperaktif Çocuk”, “Çocuklarda İştahsızlık” ve Çocuk Eğitimi ile ilgili çeşitli konularda bilgiler veriyor.

 

 

27 AYLIK BEBEK

Ebeveyni Taklit Etme

Bu  yaşlarda  yavaş yavaş çocuğunuz cinsiyetler arasındaki farklılığı keşfetmeye  başlar. Siz de ona insan olmanın bütün yönlerini öğrenme şansı verebilirsiniz. Bir kız davranışlarını kadınlara göre, bir erkek de erkeklere göre modellemeye başlayacaktır. Çocuğunuz ilk başta her zaman aynı cins modelini taklit etmeyebilir ki bu normaldir. Çocuğunuz gelişiminin bir aşaması olarak deney yapmaktadır.

Dil Gelişimi

Çocuğun dil becerilerine yardımcı olmak için çoğu ebeveyn onunla konuşmaya devam eder, diğer bir iyi alışkanlık da okumayı geliştirmektir.  Daha  önceki  dönemlerde  olduğu  gibi  okumaya  hep devam  edin.

Hareket Becerileri

Parçalı resimleri düzenlemek ve elle hareket ettirmek onun motor becerilerini iyileştirmek, el-göz koordinasyonunu geliştirmek ve genç zihinleri yeni fikirlerle zorlamak için şahane faaliyetlerdir.

Disiplin

Çocuğun gelişim görevlerinden biri  de sınırları araştırmak ve gittiği kadar test etmektir. Bu gerçekten zaman zaman  sabrımızı  zorlayabilir. Sınır belirleme, çocuğun dünyada diğerleri ile çalışmayı anlaması için çok  önemlidir. Onun feryatlarına ve gözyaşlarına karşılık pes edebilirsiniz, fakat kuvvetli olun ve silahlarınızı kuşanın. Neticede, kararlı ve tutarlı sınırlar koymak çocukların kendilerini emniyette hissetmelerini sağlar ve kendi kendini kontrol etmede beceri geliştirmelerinin ilerlemesine yardımcı olur. Çocuk ev kurallarına uyduğu zaman onu övmeyi ihmal etmeyin.

Eğer bardağı  taşıracak  son  damlaya  çok  yaklaştıysanız,  sinirlenip  aşırı  tepkiler  vermek  yerine biraz ara vermeniz daha  uygun  olacaktır.  Çocuğunuzu (karyolası gibi) emniyetli bir yere koyup kendinize beş dakika sakinleşme süresi tanıyın. Bu anne babalıkta bildiğimiz ve normal karşıladığımız normal tepkilerdir ve çoğumuz bu durumu yaşamıştır.

25-26-27 Aylık Bebeklerde Boy ve Kilo

2 seneden sonra artık biliyorsun ki her çocuğun büyüme hızı farklı. Önemli olan çocuğunun boyu ve kilosunun normal kabul edilen sınır değerler içerisinde olması.

Örneğin, 27 aylık bebek kaç kilo olmalı diye merak ediyorsan WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına göre düzenlenen aşağıdaki tabloda belirttiğimiz şekilde kız çocuk en az 9.6 kg en çok 15.4 kg, erkek çocuk ise en az 10.2 kg ve en fazla 15.9 kg olmalıdır.

Bebek KilosuKız Alt Sınır (%3)Kız Üst Sınır (%97)Erkek Alt Sınır (%3)Erkek Üst Sınır (%97)
25 Aylık9.3 kg14.9 kg10 kg15.3 kg
26 Aylık9.5 kg15.2 kg10.1 kg15.6 kg
27 Aylık9.6 kg15.4 kg10.2 kg15.9 kg

 

Ya da, 26 aylık bebek boyu kaç cm olmalı diyorsan yine WHO standartlarına göre kız çocukları için 81.2 cm ile 93.7 cm ve erkek çocukları için 82.8 cm ve 94.8 cm arasında olmalıdır.

Bebek BoyuKız Alt Sınır (%3)Kız Üst Sınır (%97)Erkek Alt Sınır (%3)Erkek Üst Sınır (%97)
25 Aylık80.4 cm92.8 cm82.1 cm93.8 cm
26 Aylık81.2 cm93.7 cm82.8 cm94.8 cm
27 Aylık81.9 cm94.6 cm83.5 cm95.7 cm
Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96