Anne-Baba Eğitimi / Pedagog · 25 Şubat 2023

Yeni Anne-Babalara Öneriler

9 ay boyunca beklenen, tüm sevgisini ona aktaran anne-babalar sabırlı olmak için kolları sıvaması gerekiyor. Gece boyunca sürekli ağlayan bebekler, yeni anne-babaları oldukça yorar. Bu sürece alışma aşamasında olan anne-babalar, gündüzleri de bebeğin bakımıyla ilgilendikleri için gece dinlenmek isterler. Ancak bebek gecenin büyük çoğunluğunda buna izin vermez.

Yeni doğan bir bebekle yaşam 24 saat süren bir macera olsa da umudunuzu kaybetmeyin. Bebeğiniz 3 aylık olana kadar tek seferde en az 5 saat uyuyabilir. 6 aya kadar ise gece uykuları 9-12 saate çıkar. Mayo Clinic’te yer alan habere göre, yeni doğan bir bebekle daha fazla uyumanın stratejileri:

Bebeğiniz uyuduğu zaman siz de uyuyun. Telefonunuzu sessize alın, kirli çamaşırı sepetinizi saklayın, ve mutfaktaki bulaşıkları görmezden gelin. Gelen çağrılar ve küçük işler bekleyebilir. Geçici süre için misafir ağırlamayı bir kenara bırakın. Arkadaşlarınız ya da sevdiğiniz biri sizi ziyarete geldiğinde, onlardan yardım isteyin. Onlar bebekle ilgilenirken siz biraz şekerleme yapın.

Bebeğinizle aynı yatağı kesinlikle paylaşmayın. Bebeğinizi emzirmek için yanınıza alabilirsiniz, ancak emzirmeniz bitince hemen bebeğinizi yatağına yatırın. Gece yapacağınız görevleri eşinizle paylaşın. İkinizin de bebek bakımı ve dinlenmeye zaman ayırmanızı sağlayacak bir plan yapın. Eğer siz bebeğinizi emziriyorsanız, eşiniz de gece bebeğinizi size getirebilir ve gece bezini değiştirebilir. Eğer biberon kullanıyorsanız, bebeğinizi besleme işini dönüşümlü olarak yapın.

uyandıktan sonra tekrar uykuya dönmeniz çok zor oluyorsa, ortamın uyumak için uygun olduğundan emin olun. Televizyonu kapatın ve yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasını sağlayın. Günün ilerleyen saatlerinde sigaradan, aşırı çay ve kahveden uzak durun. Yine de uyuyamıyorsanız, yataktan kalkın ve uykunuz gelene kadar bir şeyler yapın. Sonra tekrar uyumayı deneyin.

Eğer uyku probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, doktordan yardım alabilirsiniz. Bu problemin teşhis edilmesi ve çözümlenmesiyle siz de rahatça dinleneceksiniz. Uykunuzu iyice alınca, kendinizle ilgilenince çocuğunuzla da en işi şekilde vakit ayırırsınız.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96