Pedagog · 5 Şubat 2023

Yaşa Uygun Çocuk Kitapları Seçmek

Artık ebeveynler bebeklerine hikayeler anlatmaya bebekler daha anne karnındayken başlıyorlar. Günümüzde her yaşa uygun bir çocuk kitabı bulmak mümkün. Yeni doğmuş bir bebeğe okunacak kısa hikayeler içeren kitaplar olduğu gibi, 0-3 yaş arası çocuklar için hazırlanan bol resimli masal kitapları; 3-5 yaş arası çocuklar için boyama kitaplarıyla beraber sunulan masal kitapları bulmak mümkün. 5 yaştan sonrası için ise deyim yerindeyse gerçek çocuk kitaplarının okunabileceği bir dönem başlıyor. Bu dönem, klasiklerin çocukların hayatına giriş yaptığı dönemdir.

Bilindiği gibi ilkokul dönemi, çocuk gelişiminde en önemli evrelerden biri. Çocukların ilk defa sorumluluk sahibi oldukları ve ebeveynlerinden başka bir eğitmenle daha tanıştıkları bu dönemde; zekalarının geliştirilmesi ve yeteneklerinin doğru alanlara yönlendirilmesi hayati önem arz ediyor. Bu dönemde çocuk kitapları, en az ödevler kadar gerekli ve geliştiricidir. Çünkü kitaplardaki büyülü dünya, zeka gelişimini hızlandırdığı gibi, çocukların oyun dünyalarını da genişletir.

Okuma yazmayı söken çocuklar, üçüncü sınıftan itibaren dünya klasiklerinde yer etmiş çocuk kitaplarını okumaya başlayabilirler. Kitap seçerken öğretmenlere de danışılabilir ve hatta çocukların okul kütüphanelerinden yararlanmaları da sağlanabilir. Yapılan araştırmalar, çocuk kitapları okuyarak büyüyen çocukların ileriki hayatlarında kitap okuma alışkanlıklarını daha çok koruduklarını ortaya koymaktadır. Çocuk yaşta kazanılan doğru kitap okuma alışkanlıkları ise, bireylerin sosyo-kültürel yerlerini belirleyen en önemli ögelerden biri olarak kabul edilir.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96