Pedagog / Tuvalet Eğitimi · 3 Ocak 2023

Tuvalet eğitimi vermenin püf noktaları nelerdir?

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken dikkat etmeniz gereken püf noktaları;

  • Çocuğunuz 1‚5 yaşına geldikten sonra çocuğunuzla birlikte onun rahat edebileceği ve aynı zamanda kullanışlı bir lazımlık satın alın. Çocuğunuzu lazımlığa oturtun ve ne işe yaradığını anlatın. İlk seferlerde çocuğunuz lazımlığa yapamayabilir. Bunun ilk denemeler olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve çocuğunuza da ilk seferde yapamamasının normal olduğunu anlatın.
  • Lazımlığı evinizde hep aynı yerde bulundurmanız çocuğunuzun da hatırlaması için önemlidir. Gün içerisinde çocuğunuzu birkaç kez lazımlığa oturtun ve ondan ne istediğinizi anlatın. Zamanla aklına kazınacaktır. Sadece biraz sabırlı olmanız gerekiyor.
  • Çocuğunuz tuvaleti geldiğini mimikleri ve duruşuyla size anlatır. Genellikle bir yerlere saklanır ya da yüzleri kızarır ve yüzünde ıkınma ifadesi olur. Bu zamanlarda hemen lazımlığa götürerek tuvaletini yapmasını sağlayın.
  • Bu eğitime başladıktan bir süre sonra ara ara çocuğunuzun bezini çıkarın ve bezi çıkartma sebebini ve yapması gerekenleri ona tekrar tekrar anlatın. Zamanla ne yapması gerektiğini anlayacaktır ancak bu süre içerisinde altına kaçırabilir ve etrafı kirletebilir. Pes etmeyin.
  • Çocuğunuzu düşüncelerine önem verin. Lazımlık kullanmak istemiyorsa bu fikrine saygı gösterin ve çocuğunuz için onlara uygun hazırlanmış tuvalet aparatlarını deneyin.
  • Sokağa çıkmadan önce tuvalete gitme alışkanlığını kazandırın. Ancak olabilecek tehlikelere karşı yanınızda bolca yedek kıyafet taşıyın.

Tuvalet alışkanlığını bir düzene oturttuğunuzda sadece geceleri bez bağlayabilirsiniz. Sabah uyandığında altına yapmış olabilir, ama bu durumda yılmayın.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96