Çocuk Geç Yürüyor veya Geç Konuşuyorsa Ne Yapmalı?

Birçok çocuğun yürüme ve konuşma yetenekleri geç gelişir. Bu, bir problemi ortaya koyabilir; fakat genellikle gelişmedeki geri kalmaya işaret eder. Çok sağlıklı olmalarına rağmen bazı bebekler bu yetenekleri altı ay ya da bir yıl geç gelişirler.

 

Yetersiz Uyarılma Geç Gelişime Neden Olur

Bazen geç kalmanın nedeni, yeterince uyarılmama olabilir. Sinir sistemini uyarayacak korku, ses, hareket ya da başka bir uyarıcının bulunmadığı, oyun oynamaya kısıtlı bir çevrede gelişen çocuk, motor (hareket) gelişimi bakımından da yavaş seyreder. Genellikle bu çocuklar, daha fazla uyarılır, olgu görürlerse, adale koordinasyonunda yürüme ve konuşma yeteneklerinde çarpıcı değişimler meydana gelir.

Bağımlılık Yapan Anneler Çocuğun Gelişimine Engel Olabilir

Kimi zaman, çocuğun yürümesine önleyecek kadar bağımlılık oluşturan annelere rastlarız. Birçok kez de anne, çocuğun ihtiyacını öylesine çabuk anlayıp hareket geçer ki, çocuğun ne istediğini söylemesine fırsat kalmaz. Bu anneler, çocuklarını konuşmaları için teşvik etmelidir.

Uyarma, algıma sürecinin çalışmasını sağlar. Böylece çevre hakkında bilgi almayı gerçekleştiren çocuk, bu bilgiyi yararlı bir şekilde yorumlamayı da öğrenir. Dolayısıyla gelişim yavaşladığında, bebeğin öğrenmesi yani gelişmesi için yeterli uyarımın olup olmadığı üzerinde düşünülmesi gereken bir konu haline gelebilir.

Çocuğunuzun Gelişiminİ Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın

Bütün bunlar söyledikten sonra anne babaların çocuklarını “gelişim evreleri” bakımından başkalarıyla kıyaslamalarının sakıncalarına gelince….

Bütün çocuklar birbirlerinden farklı olduklarına göre, değişik gelişim evreleri göstermelerini doğal karşılamak gerekir. Birçok anne baba, gelişimdeki doğal karşılamak gerekir. Birçok anne baba, gelişimdeki bazı duraksamalardan kaygıya kapılırlar. Bu kuşkularını çocuklarına da hissettirdiklerinden, çocukta sorunlar oluştururlar.

Genellikle gelişimdeki hafif aksamalar ve küçük duraksamalar kendiliğinden yola girer. Birçok çocuk, adale koordinasyonu gelişimde geri kaldığı halde, problem çözme, öğrenme vb. yüksek zihin faaliyetlerinin gelişiminde başarılı ve zeki olurlar. Bu arada, gelişim açısından gerilik, bebekliğin ilk yıllarında daha sonralara oranla çok daha ciddi gibi görünür. Eğer gelişim, altı ay geri kalıyorsa, bu altı aylık gecikme sürekli bile olduğunda, çocuk on dört yaşına gelip on üç buçuk yaşındaymış gibi davrandığında, aradaki açık ne denli önemli olabilir?

Çocuk kimi zaman gelişim sürecinin bir döneminde geç kalmış gibi görünebilir. Yine de altı aydan fazla süren bir geç kamada uzmana başvurmanız yerinde olur.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96