Ay Ay Bebek Gelişimi · 13 Ocak 2023

3 Aylık Bebek Gelişimi

Fiziksel-zihinsel-duygusal  gelişim

Sessiz bir nesneyi takip etme, kendi ellerini seyretme başlar, zaman zaman ayaklarını kaldırır seyreder. Sesli gülmeleri vardır. Nesnenin üzeri örtüldüğü zaman ortadan kayıp olmadığını kavrar. Dudak hareketi ile sesler arasında bağlantı kurar. Mimikler ve sesler ile iletişim kurar. Başını iyi tutar.

Tıbbi takip/Öneriler

Muayene: Genel  fizik  muayene,  gelişim, kalça  çıkığı  muayenesi Yenidoğan refleksleri devam  eder.  Göz bebeklerinde  kırmızı  yansıma testi.

Öneriler: Sadece  anne  sütü+ D  vit    Aşıları
2  ayda rotavirüs  yapılmadıysa 3  ayda yapılabilir.

Not:Rotavirüs 2 ay arayla 2  doz veya 3 doz yapılan 2  farklı aşı markası mevcuttur. Bazı  hekimler bunu  3-5-7. aylarda  da  yapmayı  tercih  edebilir.

Ayna Ayna Söyle Bana

Gerçek bir eğlence için bebeğinizi aynanın önünde destekleyerek tutun. Bazı bebekler sırt veya karın üstü yatıp dakikalarca yansımalarını seyrederler. Bazıları ise neşeli  bir ses çıkararak gülerler.

Aynalar bebekler için kendileri hakkında yeni şeyler öğrenmelerine  imkan sağlayan harika oyuncaklardır. Onunla ne gördüğünüz hakkında konuşarak onu destekleyebilirsiniz, burnunu, kafasını ve gözlerini göstermeyi bir deneyin. Emin olun bu ilginizden hoşlandığını gülücükler atarak size  ifade edecektir.

Olgunlaşma

Genellikle üçüncü ayın aileler için bir dönüm noktası olduğuna inanılır. Çünkü  artık uyku, beslenme ve oyun düzenine sahip olan bebek olgunlaşmaya başlamıştır. Bebek artık isteklerini daha net  belli eder. Kendinizi bir  anda,  çocuğunuzun kendine ait huyları, beğenileri ve beğenmediği şeyleri başkalarına anlatırken bulursunuz. Bu bilgi bebeklerini  bakıcıya  ya  da  bir  aile  büyüğüne bırakmayı  düşünenler dahil tüm aileler için çok önemlidir.

Bebeğinizin İlk Gerçek Oyuncakları

Bu ay bebeğin keşfedeceği iki harika oyuncak elleridir. Minicik yumuk  ellerini ağzına götürüşünü  keyifle  izleyin. Bebek ellerini onları hareket ettirerek, kımıldatarak ve istekle  gözleyerek elleriyle oynamaya başlayacaktır. Her iki elini biraraya getirip el çırpmak ise onun başka bir keşfi olacaktır. Kısa zaman sonra bebek ellerini alet olarak kullanabildiğini fark edeck ve onları ilginç oyuncaklara dokunmak ve  dünyayı  tanımak için kullanmaya  da başlayacaktır. Anne veya baba oyuncak gösterdiğinde, elleriyle onu tutabildiğini fark edecek, bir çıngırağı tutarken ellerini hareket ettirdiği takdirde ses  çıktığını  fark  edecek,  her  seferinde  çıngırağını  daha  büyük  bir  istekle  sallamaya  başlayacaktır.

Bu sebep ve sonucun başlangıcıdır. Bazı şeyleri yapabildiğini görmesi beyninin o kısımlarını geliştirmektedir. Belki sonra çıngırağı ağzına götürecektir. Bu, ne yapabileceğini araştırıp öğrendiği bir süreçtir.

 

Her Gün Biraz Daha Gelişme

Bebeğin dik iken başını düzgün tutabildiğini fark edeceksiniz. Karnı üstünde iken kendisini 45 hatta 90 derece kalkık tutabilir. Ayakları üzerinde dik tutmaya çalıştığınızda kuvvetle yere basabilir  ve  adım atma  hareketleri  yapabilir. Ama  durun  acele  etmeyin  daha  yürümesine  çok  var. Bebek ile oynarken onu farklı durumlarda tutun. Otururken destekleyin, göğsünüze karşı ayakta tutun, sallanan bir oyuncak altında sırt üstü ve karın üstü tutun. Onun sevebileceği daha birçok pozisyon keşfedebilirsiniz. Bu hareketler onun kaslarını geliştirirdiği gibi hem zevk almasını sağlayacak hem  de  sosyal gelişimine  katkıda  bulunacaktır.

 

Seni Biliyorum

Bu yaşta bebekler insanları ve eşyaları tanıyabilir. Bazı bebeklerin en çok sevilen eşya olarak bildikleri battaniye gibi yumuşak oyuncakları vardır. Öyle ise, rahat etmesini istediğiniz zaman onu yanına bırakınız. Bebeğin tutması için sizin veya babasının veya bir aile ferdinin fotoğrafını kullanabilirsiniz.

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96