Dil Gelişimi / Pedagog · 5 Şubat 2023

Çocuklarda Konuşma Bozukluğunun Belirtileri

Ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur çocuklarda konuşma bozuklukları. Uzmanlar en geç 3 yaşına kadar çocukların konuşmayı sökmeleri gerektiğini belirtmektedirler. Eğer çocuğunuzda konuşma problemi varsa bunu muhakkak doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Öncelikle çocuklarda geç konuşmanın neden olacağı sorunlar ilerleyen dönemlerde ciddi sıkıntıları beraberinde getirebilir. Bunların başında okul hayatında olumsuzluklar, sosyal hayatında olumsuzluklar ve duygusal hayatlarında başarısızlıklar gelir.

Uzmanlar çocuklarda gecikmiş konuşma ile ilgili eğer zamanında fark edilir ve müdahale edilirse çocukların yaşam kaliteleri ciddi anlamda toparlanır demektedirler. Ancak bir diğer önmeli bir nokta da her zaman olmamakla beraber konuşma bozuklukları bazen başka hastalıkların da habercisi olabiliyor. Bu nedenle çocukta olan konuşma bozukluğunun altında başka bir neden olup olmadığına da bakılmalıdır.

Çocuk eğer yaşı gelmesine rağmen kekeleyerek konuşuyor, cümle kuramıyor ve kelimeleri ağzından çıkaramıyorsa vakit kaybetmeden dil ve konuşma terapistlerine gidilmelidir. Erken müdahale ile konuşma bozukluğunun önüne geçmek tıp dünyasında mümkün olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Otizmin en önemli belirtilerinden biri konuşma bozukluğudur. Bu nedenle eğer çocuğunuzda konuşma bozukluğu varsa altında bir neden olup olmadığından emin olunmalıdır. Çocuklarda kekemelik ise kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında çok daha sık yaşanan bir durumdur. Uzmanlar doğru bir tedavi ile kekemeliğin de önüne geçebiliyorlar. 2 ile 5 yaş arasındaki kekeme çocuklara yapılan düzenli terapi sayesinde bu rahatsızlık kontrol altına alınabiliyor.

Yaşanan belirtiler bu rahatsızlıkta son derece önemlidir. Çocuğunuzda gözünüze batan bir belirti varsa hemen bir uzmanla iletişime geçmelisiniz.

Çocuklarda konuşma bozukluğunun belirtileri;

Kekeleme

Cümle kuramama

Belli bir yaşa geldiği halde konuşamama

Yaşıtlarına oranla gelişiminde yeterli ilerleme olmayan

Sesin normalden kısık ya da farklı çıkması

Sesleri veya heceleri yutma

İşaretlerle ya da tek sözcüklerle konuşmaya çalışması

Anlaşılamayacak kadar hızlı konuşması

Seans ve Randevu İçin Tıkla
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhabalar;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bize Yazın yada Arayın 0 534 363 98 96